• Nuttery
  • |
  • 31. júla 2020

S mandľovým rajom sa nám pracuje skvele, výborne sa pení a je kompatibilné s našou kávou, hovorí baristka z bratislavkého Urban Bistra.

Pravdou je, že na Slovensku máme veľa kaviarní, ktoré ponúkajú kvalitnú kávu. Avšak takých, ktoré ponúkajú kvalitné rastlinné mlieko je stále málo. Preto sme sa rozhodli, že s mandľovým rajom tento fakt zmeníme.

Prečítajte si rozhovor s baristkou Romanou Bednárovou o tom, ako je to s kávou na Slovensku a čo je podľa nej dôležité vedieť pri práci s rastlinným mliekom.

Si baristka v Urban Bistre.

Čím je výnimočné?

Svojím prostredím, atmosférou, nadčasovosťou. Aj keď je v takejto forme už päť rokov, stále je podľa mňa originálne a stále sa dá niečo nové objaviť. Výnimočné je tiež tým, že v každej sfére ponúka to najlepšie. Všetko máte na jednom mieste – od remeselných pív, kvalitných koktejlov cez naturálne vína a výberovú kávu, ktoré sú doplnené kuchyňou – raňajkami, obedmi, večerou.

Aký je tvoj príbeh spojený s kávou a všetkého okolo?

Asi pred piatimi rokmi si brat kúpil domov moka konvičku a neskôr aeropress a začali sme experimentovať s kávou. Povedala som si, že by som chcela byť baristka a asi o mesiac – dva som začala pracovať pre Urban Space 😊

Aký druh kávy v Urban Bistre používate? Myslíš, že máme na Slovensku kvalitných pražiarov?

Používame výhradne výberovú, svetlo praženú arabicu. Na jednom mlynčeku máme našu čokoládovú Brazíliu od slovenskej pražiarne Diamond´s Roastery a na druhom máme vždy niečo odvážnejšie, ovocnejšie. 

V kaviarňach nachádzame rôzne druhy káv. Aký druh kávy pijú ľudia najčastejšie? Má na to vplyv ročné obdobie alebo trendy?

U nás je to celoročne cappuccino, hneď za ním espresso. Vplyv ročného obdobia tam určite je, v zime je cappuccino ešte predávanejšie 😊. V lete ide najmä ľadové latte alebo cold brew.

Nedávno ste začali odoberať náš Mandľový raj. Ako sa vám s ním pracuje? Mali ste už skúsenosť aj s iným rastlinným mliekom?

Pracuje sa nám s ním skvele. Výborne sa pení, teda robí aj latte art a je kompatibilné s našou kávou. Skúšali sme rôzne veľké značky, ale žiadne iné alternatívne “domáce” rastlinné mlieka, pretože Nuttery nám vyhovuje. A radi podporujeme slovenský trh.

Zákazník je vegán, poprípade je intolerantný na laktózu, čo si môže z vášho menu objednať? 

Každá mliečna káva sa dá pripraviť v alternatívnej verzii s mandľovým mliekom – cappuccino, flat white, latte, ľadové latte, tiež horúca čokoláda. Cez leto to môže byť ľadové vanilkové latte, jasmínové matcha latte alebo espresso tonic. V ponuke máme aj vegánske koláče alebo koláče bez laktózy od Mandlove.

V menu sme zahliadli aj mandľové matcha latte, vyzerá naozaj chutne! 

Áno, aj je! Matcha sa zmieša so sirupom z jasmínového čaju a následne sa zaleje speneným mandľovým mliekom. Matcha obsahuje veľa kofeínu/teínu, takže môže byť výbornou alternatívou pre niekoho, komu káva nechutí, no potrebuje sa niečím nakopnúť. Navyše použitie rastlinného mlieka namiesto mlieka kravského má aj jeden dôležitý benefit. Kravské mlieko obsahuje kazeín, ktorý zabraňuje antioxidantom matcha čaju, aby sa správne vstrebali a tým pádom v tejto kombinácii nemá povzbudivý účinok.

Ďakujeme Romane veľmi pekne za rozhovor a sme radi, že je mandľový raj opäť na novom mieste. Ak by ste chceli vzchutnaj osviežujúce mandľové latté, Urban bistro sa nachádza v Bratislave na Michalskej ulici priamo v historickej časti Starého mesta. ☕

https://www.instagram.com/urban_bistro/ 


Nie je možné pridávať komentáre.


Adresa

Radlinského 1714
026 01 Dolný Kubín
Slovenská republika

Kontakty

Zákaznícka linka : 0944 375 199
Nuttery Place : 0917 236 390
E-mail : kornelia@nuttery.sk

 

Sociálne siete